Brodawki – sposoby usuwania

Kurzajki zwane brodawkami, powstają w konsekwencji zakażenia wirusem HPV. Kurzajki to grudkowe zmiany skórne, o nierównej powierzchni, bolesne, na początki jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych dają uczucie kłucia. Brodawki występują często i mogą przybierać różne postaci: brodawki płaskie, brodawki zwykłe lub inne łagodne zmiany skórne pochodzenia wirusowego.

W miarę rozwoju choroby i zwiększania się wykwitu kurzajki bolą i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W przypadku kurzajek umiejscowionych na stopach utrudniają one chodzenie, i też na dłoniach bolą przy chwytaniu przedmiotów w dłonie. Mogą się łatwo rozprzestrzeniać. Można się nimi zarazić kiedy naskórek zostanie uszkodzony. Przenoszą się one przez zwykły kontakt, łatwo się rozprzestrzeniają jednak absolutnie nie mają w postać złośliwą. Brodawkami podeszwowymi łatwo zarazić się w miejscach publicznych, w których należy się boso; w szatniach, łaźniach publicznych, przebieralniach, na basenie.
Osłabiona odporność zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego, wirusowego i pasożytniczego, powoduje to niekiedy wystąpienie brodawek.

Ich leczenie wymaga rozpoczęcia wczesnego działania, bardzo rzadko ustępują samoistnie w czasie kilku miesięcy. Leczenie ich nie zawsze powoduje wyeliminowanie wirusa.

Wymrażanie
Jednym ze sposobów leczenia jest krioterapia czyli wymrażanie przy zastosowaniu pomocy płynnego azotu. Zabieg odbywa się jeden raz tylko w razie potrzeby można go powtórzyć.

Kwasy
Kolejnym sposobem na usunięcie brodawek jest ich wypalanie związkami zasadowymi; kwasem salicylowym lub stężonym kwasem mlekowym. Zabieg wypalania stosuje się przez co najmniej 15 dni, jest on jednak drażniący co może stanowić utrudnienie przy leczeniu dzieci. Wypalone miejsce należy spiłować i potrzebne jest wydawanie tego sposobie do momentu całkowitego wypalenia korzenia kurzajki. W innym razie kurzajka odbuduje się na nowo.

Chirurg usunie brodawkę
Inną metodą usuwania brodawek jest łyżeczkowanie. Jest to metoda chirurgiczna rzadziej stosowana ze względu na konieczność zastosowania znieczulenia miejscowego oraz długi proces gojenia się rany po zszyciu.

Laser
Jedną z najnowszych metod jest wycinanie kurzajek za pomocą lasera, która wycina je bardzo dobrze i powoduje zabliźnianie ran. Istnieje także dużo sposobów domowych na pozbycie się kurzajek, jednak ich skuteczność jest zawsze bardzo mała a w konsekwencji następuje nawrót rozsiewania się ich z nowa do momentu całkowitego wyeliminowania wirusa. Że jest ich bardzo i trudno opanować dalsze rozsiewanie, konieczna jest interwencja lekarza.

 

https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/przewklekle-niedokrwienie-konczyn-dolnych/

Author: admin