Szanuj swoją wątrobę

Warto żyć w dobrych stosunkach z najobszerniejszym i jednym z najważniejszych organów w naszym ciele jakim jest wątroba. Każdy ją posiada. Chora wątroba upośledza pracę wielu organów w naszym organizmie. Choroby wątroby we współczesnym świecie są nader problemem w społeczeństwie. Nie każdy jednak, że wątroba w wstępnym etapie choroby nie daje żadnych dolegliwości, lecz pomimo to można zorientować się, że jest z nią niedobrze.

Oznaki chorej wątroby
Do najbardziej charakterystycznych i początkowych objawów chorej wątroby należy poszerzenie żył znajdujących się na brzuchu, świąt skóry oraz skłonność do powstawania zasinień i siniaków. Często następuje również utrata apetytu, ubytek masy ciała, nudności, wzdęcia, biegunki, powiększenie śledziony, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 .

Funkcje wątroby

Wątroba produkuje i oddaje żółć, magazynuje witaminy i żelazo, filtruje krew, unieszkodliwia trucizny, syntetyzuje czynniki krzepnięcia krwi oraz cholesterol i trójglicerydy, produkuje i składuje niektóre białka oraz enzymy, transformuje puryny które są związkiem organicznym w kwas moczowy, kojarzy związki organiczne i nieorganiczne mianowicie metabolity wielu substancji chemicznych wytwarzanych przez komórki, przerabia węglowodany w glukozę, rozkłada zużyte krwinki czerwone, buforuje poziom glukozy we krwi, bierze udział w termoregulacji krwi, u płodu pełni funkcję krwiotwórczą, zachowuje w organizmie substancje nadające się do powtórnego użycia i wyrzuca zbyteczne .

W jaki sposób dbać o wątrobę
Wątroba wymaga wyjątkowego podejścia. A więc stronienia od alkoholu, stronienie od niezdrowego odżywiania i nadwagi, unikania zatruć, zapobiegania zbieraniu się pasożytów, unikania infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Wątroba wymaga częstych i niedużych dań, zredukowania spożycia tłuszczów, delikatnych produktów do przyrządzania posiłków, unikania potraw smażonych, jedzenia w spokoju i wolnego przeżuwanie każdego kęsa, ponieważ szybko i nieporządnie przeżuty posiłek obciąża wątrobę i inne organy przewodu pokarmowego. Niespieszna konsumpcja pozwala wątrobie wychwycić szkodliwe substancje i dostarczyć żółci koniecznej do trawienia treści pokarmowych.

Jak bada się stan wątroby?
W jakim stanie jest nasza wątroba pokażą badanie USG, próby wątrobowe, badania obrazowe umożliwiające obejrzenie wątroby, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa wątroby. Może być także zlecona biopsja polegająca na pobraniu komórek wątroby, które zostaną poddane badaniom pod mikroskopem. Dwie najniebezpieczniejsze choroby wątroby to rak wątroby oraz marskość wątroby.

USG wątroby
USG wątroby wykonuje się w przypadkach podejrzenia marskości wątroby, w celu monitorowania tej choroby i w przypadku zaostrzenia marskości. Badanie USG wątroby dotyczy jednocześnie pęcherzyka żółciowego i przewodów żółciowych. USG wątroby wykonuje się przy pomocy następujących technik: obrazowanie w skali szarości, naczyniowe opcje dopplerowskie, ultrasonograficzne środki kontrastujące.

 

https://usg-warszawa.pl/usg-barku/

Author: admin